Renovácia nábytku

Keď človek narazí na krásny kus nábytku, pohodený a zabudnutý niekoľko desaťročí niekde v kúte, častokrát zatúži zobrať si ho domov a doplniť interiér svojho bytu, domu alebo chalupy. Problémom ale často býva to, že tento romantický kúsok nostalgie je v zlom stave a vyžaduje si renováciu. Renovácia „obyčajných“ kúskov nábytku nie ja až taká veda, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Samozrejme, že je potrebná nejaká tá zručnosť a človek potrebuje poznať aspoň základné postupy a techniky. V neposlednej rade je potrebná aj veľká trpezlivosť. Bez nej to asi nepôjde. Ešte pre vysvetlenie, že cieľovou skupinou nábytku na nami myslenú renováciu je starý drevený vidiecky nábytok, prípadne nábytok éry šesťdesiatych až sedemdesiatych rokov. Nie vyslovene starožitný a ani novodobý drevotrieskový nábytok. Nábytok na renováciu si treba skutočne starostlivo vyberať a nepúšťať sa zbytočne do renovácie kúskov, kde strávite niekoľko dní len odstraňovaním starého náteru a brúsením. Samozrejme, ak vás s daným kúskom spája aj nejaká tá spomienka, dá sa zvládnuť aj to.

Začať by ste mali krátkym vizuálnym preskúmaním stavu nábytku, zamerajte sa na tieto oblasti:

1. pleseň a hniloba

Ak má nábytok napadnutú hnilobou len menšiu časť (napr. nožicka na skrinke) ešte sa dá zachrániť. Treba ale počítať s výmenou/náhradou poškodenej časti, čo už môže byť zložitejšie a nie vždy sa dá zvládnuť svojpomocne bez použitia špeciálneho náradia. Ak je ale poškodenie hnilobou a plesňou väčšieho rozsahu, do renovácie by som sa nepúšťal.

2. drevokazný hmyz

Poškodenie drevokazným hmyzom býva dosť bežné. Je potrebné preveriť, či poškodené časti ešte držia dostatočne pevne pokope a či je poškodenie len „kozmetickým“ problémom. Stačí vyskúšať do poškodenej časti zapichnúť nehet alebo skrutkovač. Ak je už drevo nesúrodé, drolí sa, dá sa skrutkovačom ľahko preniknúť dnu, tak je poškodenie vážnejšie a renováciu takisto už neodporúčam. V prípade, že je drevo dostatočne pevné a je  len „zjazvené“ drobnými dierkami alebo vrypmi a pod nábytkom sa nájdu po kôpky pilín, je možné použiť sanovacie chemické, prípadne domáce osvedčené prostriedky na likvidáciu drevokazných škodcov (ocot zmiešaný s čiernym korením). Samozrejme ale treba dobre zvážiť budúce použitie výrobku, pretože po chemickom ošetrení už drevo nemusí byť spôsobilé na priamy styk s potravinami.

3. mechanické poškodenie a chýbajúce časti

Je načim triezvo zvážiť, či sa oplatí chýbajúce alebo poškodené časti opravovať. Keďže sa bavíme o renovácii nábytku, nepôjde o kúsky, ktoré budú mať historickú hodnotu, preto by som sa do značne poškodených kúskov vôbec nepúšťal.

4. materiálové zloženie

Ja nedám dopustiť na klasický masív, ktorý znesie aj hĺbkové brúsenie. Preto sa pred renováciou presvedčte aký materiál máte pred sebou. Ak sa pozeráte na stolík s dýhovanou vrchnou doskou, uvedomte si, že dýhu nemôžete brúsiť do hĺbky, ale len jemne povrchovo. Púštať sa do renovácie nábytku z drevotriesky mi je trochu proti srsti, niektoré renovačné techniky sa však dajú použiť aj tu (farba materiál prekryje) a výsledok môže byť viac ako uspokojivý.

5. stav pôvodného náteru

Pri renovácii nábytku je ideálne starý náter úplne odstrániť a vybrúsiť až do čistého dreva, čo je samozrejme veľmi náročné a prácne. Preto, ak nájdete kúsok, kde je náter ešte súdržný, nelúpe sa, nie je na niektorých miestach vypadaný, ušetríte si veľa času a pri použití správnej farby a techniky natierania dosiahnete veľmi pekný výsledok. Na druhej strane ak je náter čiastočne olúpaný alebo nábytok chcete natrieť iba lazúrov alebo napustiť moridlom tak, aby ostala zachovaná kresba dreva, bude potrebné kompletné očistenie a vybrúsenie starého náteru .

6. nový účel použitia

Tento aspekt treba zvážiť hlavne ak ideme renovať veci, ktoré budú prichádzať do styku s potravinami. Pre tieto prípady je potrebné zvoliť zdravotne nezávadné farby.

Bližšie detaily o technike renovácie nabudúce. Zatiaľ sa môžete inšpirovať, prípadne si niečo vybrať z našej kolekcie vidieckeho nábytku 🙂

(prečítané 47375 krát)

4.63 avg. rating (92% score) - 19 votes

Komentáre (52) k článku Renovácia nábytku

  1. Dobrý deň,
    kúpila som z bazáru holandský konferenčný stolík a chcem ponechať hnedú drevenú dosku a nohy natrieť na bielo. Povrch je asi navoskovaný, leskne sa, sú na nom mierne skrabance a biele fľaky od horúceho. Nie som si istá postupom. Mám celý stolík odmastiť, jemne prebrusiť a na vrchnú dosku môžem hneď pouziť vas priesvitný vosk?
    Ďakujem za radu.

    1. Dobrý deň, nohy stolíka, ktoré chcete natierať na bielo stačí dobre umyť, odmastiť, môžete jemne zdrsniť šmirgľom a môžete maľovať. Ak však chcete na vrchnú dosku použiť iba hnedý vosk a nechať prírodné drevo, treba lak zbrúsiť oveľa viac, treba ho dať úplne dole. Až potom aplikujte hnedý vosk, ktorý krásne zvýrazní kresbu dreva. Príjemné tvorenie prajem:) Eva

  2. Dobry deň
    Idem si po radu ku vam,,,
    Na chate mame staru obyvaciu stenu tmavohnedu s vysokým leskom. ,pravdepodobne sa lestila diavou chcela by som zmeniť farbu a aby nebol lesk ako mám postupovať?

    1. Dobrý deň,

      nábytok treba pred maľovaním aspoň trocha odmastiť (vlhké utierky, odmasťovač alebo denaturovaný lieh). Kedže sa jedná o vysoký lesk, odporučil by som povrch jemne zdrsniť brusným papierom (zrnitosť okolo 180). Nebrúsiť úplne, len trochu jemne narušiť povrch. Následne už môžete maľovať, zo skúsenosti odporúčame dva nátery farbou Chalk Paint. Medzi nátermi nechajte prestávku aspoň 12 hodín, aby to na hladkom povrchu lepšie priľnulo. Na záver treba celý povrch zavoskovať priesvitným voskom (Annie Sloan Clear Soft Wax) a na druhý deň jemne preleštiť. Pomocou vosku dosiahnete iba veľmi jemne lesklý povrch.

  3. Dobrý večer,

    v dome, ktorý sme kúpili je starší nábytok. Podľa maminy ide o sedemdesiate roky približne. Je to lesklý nábytok, odtieň bledého dreva. Je tam skriňa, knihovnička a perinák. Chcela by som uvedený nábytok zreparovať. Vnútro je matné aj police, takže to v pohode prebrúsim a natriem ale trápi ma vonkajšok. Je možné ten lesklý náter dať preč a natrieť nábytok farbami od vás? Ďakujem 🙂

    1. Dobrý deň, úplné lesklý lakovaný povrch stačí odmastiť a zdrsniť šmirgĺom. Následne môžete hneď maľovať. Vnútro, ak pôvodný náter neopadáva, takisto nemusíte brúsiť ale môžete rovno maľovať. Po uschnutí náteru (odporúčame dva nátery) je potrebné celý povrch zavoskovať priesvitným voskom (Annie Sloan Clear Wax).

      1. Dobrý deň,môžem už na nábytok,natrety vašimi farbami a už aj navoskovaný natrieť vašu farbu?Neskoro som si zmyslela,že dám drobný prvok cez šablónu….ďakujem

  4. Dobry den rekonstruujem zahradnu sedacou supravu v kombinacii liatina a drevo, liatinova konstrukcia je mierne hrdzava co sa nam paci to sme vybrusili a chceme to len niecim zafixovat, viete odporucit nejaky matny lak? A tie drevene casti by som rada urobila v sivobielej patine len neviem ake farby by sa na to hodili kedze potrebujem aby boli vodeodolne nakolko nabytok nebude vystaveny dazdu

    1. Dobrý deň, so zafixovaním hrdzavého povrchu lakom bohužiaľ nemáme skúsenosti 🙁 Patina sa dá veľmi ľahko urobiť našimi farbami, keďže ale budú na daždi, tak odporúčame zafixovať vodou riediteľným exteriérovým lakom. Z odtieňov si môžete vybrať napr. Paris Grey (svetlejšia sivá) alebo French Linen (tmavšia sivá) v kombinácii s odtieňom Old White.

  5. Dobrý deň,
    kúpili sme chalupu, kde je kachľová pec (celá!) natretá farbou. Asi nejaká syntetika. Náter je v poriadku, ale nevyhovuje nám odtieň. Mohli by sa na náter kachlí použiť farby Anni Sloan? Je potrebná fixácia voskom alebo lakom?
    Ďakujem za odpoveď.

    1. Dobrý deň, ak sa kachľová pec intenzívne používa a kúri sa v nej, tak farby Annie SLoan nie sú vhodné. Vplyvom enormného tepla by farba začala pravdepodobne praskať. Ak je pec len ako dekorácia, tak ju namaľovať môžete, farba držať bude a ako fixáciu odporúčam použiť vosk. Eva

  6. Dobrý deň, moja 94 ročná babka mi darovala starý šijací stroj Singer. Viete mi poradiť ako zrenovovať dosku? Je na nej čosi ako mastnota s prachom. Dá sa to niečím odstrániť? Alebo len zbrúsením? Brúsenia sa trochu bojím, lebo je to síce drevo ale na povrchu je taká „okrasná dýha“.

    1. Dobrý deň, vyskúšajte denaturovaný lieh, alebo nejaký iný odmastňovač. Poriadne nastriekať do nejakej pevnejšej nechlpatej handričky a potom normálne poumývať. Lieh by to mohol rozpustiť. Potom doumývať teplou vodou s troškou Jaru. Keď to nepôjde, tak to bude treba jemne zbrúsiť, alebo zoškrabať.

  7. Dobrý deň..renovujem nábytok pre seba a mojich známych..je to môj super relax..no chcela som sa opýtať či nerobíte náhodou aj nejaké kurzy..chcela by som sa tomu venovať profesionálne no potrebujem sa ešte priučiť.dakujem..som z Prievidze.

  8. Dobrý deň. Ja by som potrebovala natrieť ratanove stoličky S drevenými nohami. Koľko U Vás stoja takéto farby? Dajú sa objednať. Dakujem za odpoveď

    1. Pozdravujem Vás,
      nada by som sa opýtala,či ste natierala tie ratanové stoličky?
      Tiež budem,náhodou foto pred a po nemáte?
      ‚Dakujem za odpoved

      1. Neviem, ktoré stoličky máte na mysli:) Z ratanových vecí som zatiaľ natierala iba prútený piknikový kôš, stoličky som zatial nemaľovala. Ale viacero mojich kientov áno a myslím, že celkom úspešne:) Pozdravujem Eva

  9. Dobrý večer, chcela by som namaľovať skrine z drevoriesky, sú nepoškodené, ale rada by som zmenila interiér..dá sa upravovať aj takýto nabytok? ďakujem…mia

    1. Dobrý deň,

      samozrejme, farby môžete použiť aj na drevotriesku, chytá to bez problémov. Namaľovali sme už veľa drevotrieskových kúskov a farba pekne drží. Nezabudnite na finálnu úpravu priesvitným voskom.

      1. Dobrý deň, tiež sa púšťam do drevotrieskovych skríň odtieň čerešňa,budem maľovať na odtieň old white, stane sa niečo ak ich pretriem nakoniec matným lakom namiesto vosku?Ďakujem

        1. Vosk dáva Annie Sloan farbám špecifický krásny efekt. Lak Annie SLoan používame iba na podlahy a na skutočne viac namáhané povrchy. Nevieme ako bude farba reagovať s lakom inej značky iného zloženia. Laky často spôsobujú zožltnutie farby.

  10. Prajem pekný deň, s obdivom si prezerám vaše fotky, príspevky a „hltám“ každú informáciu. Už tu padla otázka ohľadom maľovania dverý a zárubní. Ja sa však chcem opýtať, ako postupovať, ak sa predošlá farba z dverý kde-tu už odlupuje? Stačí postihnuté miesto iba prebrúsiť brúsnym papierom, dvere a zárubne odmastiť a napokon natrieť zvolenou farbou a zafixovať voskom? A druhá moja otázka, či chytia tieto farby aj na v minulosti tak nesmierne obľúbené olejové sokle, prípadne ako postupovať ak ich chceme pretrieť týmito farbami. Rada by som sa vyhla náročnému brúseniu stien, prípadne ich oškrabávaniu. Veľká vďaka za odpoveď. Anka z Tatier

    1. Dobrý deň, olupujúca sa farbu určite dajte dole brúsnym papierom alebo špachtľou, nemusíte brúsiť všetko, stačí iba to olupujúce sa. Ak Vám vzniknú nerovnosti, prechody prebrúste, aby sa Vám podklad vyrovnal. Potom stačí naniesť farbu a finálne ju zavoskovať priesvitným voskom. Čo sa týka soklov maľovaných olejovými farbami, zatiaľ sme to neskúšali, ale nemyslím, že by to nemal byť žiaden problém. Stačí veľmi hladký sokel „zdrsniť“ hrubozrným šmirgľom (cca 50-80), odprášiť, umyť a namaľovať. Aby to bolo viac odolné, zavoskujte. Podeľte sa potom o skúsenosti:) Pekný deň, pozdravuje Eva

  11. dobrý večer,
    môžem natierať aj zárubne a dvere? nie je potrebné zo zárubní odstrániť farbu a zdrsniť ich? a ako maľovať dvere, na ktorých už bola nastriekaná a prelakovaná farba (variopaint)?vďaka za odpoveď

    1. Dobrý večer,

      ani zárubne, ani dvere netreba nijako špeciálne upravovať ak pôvodný náter drží (neolupuje sa). Môžete rovno natierať. Nezabudnite však náter po uschnutí zafixovať svetlým voskom. Farbu variopaint nepoznám, zo skúsenosti ale Chalk Paint chytajú takmer na všetko.

  12. Dobry den.
    Mam problem najst firmu-majstra, na rekonstrukciu asi 45 rocneho jedalenskeho stola a stoliciek. Robite taketo veci aj Vy. Netreba iba nater, ale celkovu prerabku. Dakujem za odpoved

    1. Dobrý deň,

      bohužiaľ kompletné rekonštrukcie do pôvodného stavu (štandardnými lazúrami, moridlami) nerobíme. Pokiaľ by to stačilo iba natrieť tak s našimi farbami sa pracuje skutočne ľahko a náter by ste určite zvládli aj svojpomocne.

    1. Dobry den, ano, je mozne natriet aj foliovane dvierka. Mate dve moznosti – stiahnut foliu dole (pomoct moze naparovacia zehlicka) a potom malovat. Material pod foliou je drsnejsi a tak sa moze farba lepsie prichytit. Alebo mozete malovat priamo na foliu. Tam odporucam dat prvy nater velmi tenky, zriedeny s vodou a nechat ho dobre odstat, mozno aj cez noc, aby ta prva vrstva dobre prilnula k povrchu. Potom mozete dat dalsi nater, nechat uschnut. Finalne dvierka kuchynskej linky odporucam zavoskovat priesvitnym voskom 2-3x s odstupom casu 24 hodin. Alebo ako alternativu k vosku mozete pouzit Annie Sloan Lacquer – podlahovy lak. Ten vsak mozno pouzit aj na nabytok, nie iba na podlahy. Nanasat ho je potrebne v 2 tenkych vrstvach. Niet sa coho bat, ide to lahko a s farbami Chalk Paint sa pracuje naozaj vyborne. Pekny vecer prajem. Eva

  13. Dobrý večer,
    chcela by som sa Vám v prvom rade poďakovať za rýchle doručenie farieb 🙂 Jednu farbu som už vyskúšala a som veľmi milo prekvapená. Pracovalo sa s ňou naozaj ľahko, príjemne a výsledný efekt vyzerá veľmi zaujímavo.
    Chystám sa ešte premaľovať kuchynský stôl. Pôvodne som chcela vrchnú dosku ošetriť len voskom, ale rozmýšľam, že by som ju pre lepšiu odolnosť radšej zafixovala lakom. Ale nie je mi jasná jedna vec. Lak sa aplikuje priamo na farbu, alebo na farbu už zafixovanú voskom? Ďakujem.

    1. Dobry den, tesim sa, ze ste spokojna:) Ak chcete pouzit lak pre vyssiu odolnost, tak ho aplikujte priamo na farbu. Lak sa nesmie davat na vosk, pretoze by sa mohol zacat odlupovat. Vosk je mastny a lak by na nom nedrzal. Lak odporucam nanasat valcekom v dvoch tenkych vrstvach. Je lepsie dat 2 tenke vrstvy ao 1 hrubsiu. Vyhnete sa tym aj zozltnutiu nateru. V ponuke mame aj 250ml balenie laku, ktore vam na vrchnu dosku stola presne vystaci. Pekny vecer prajem. Eva

  14. Dobry den, chcela by som sa spytat,ako postupovat pri farbeni a naslednom voskovani ratanoveho nabytku. Dakujem za skoru odpoved.

    1. Dobry den,
      ratanovy nabytok mozete jednoducho zatriet Chalk Paint farbou z nasej ponuky. Ratanovy nabytok ma nerovny povrch, treba ratat z vyssou spotrebou farby (bezna vydatnost je 13m2/1liter). Farbu si mozete trosku zriedit s vodou, aby sa vam s nou lahsie pracovalo.
      Ratan na zaver mozete, ale aj nemusite voskovat. Ak budete natierat v teplom prostredi a nechate potom nater par dni postat, farba vytvrdne a nebude sa otierat. Ostane to potom take matne kriedove.
      Mozete vsak nater aj zavoskovat, staci vosk vmasirovat do nateru stetcom a prebytocny vosk iba poutierat bavlnenou nechlpatou handrickou. Nater ziska voskovanim mierny lesk a farba malinko stmavne. Urcie sa potom pochvalte vysledkom, potesi nas to:) Eva

  15. Dobrýdeň prajem, chcela by som premaľovať drevený kuchynský stôl. Pôvodný náter na všade zachovalý, je to však akoby prelakované. Bude aj na lakovanom povrchu držať farba? Alebo musím vrchnú vrstvu zošmirgľovať.
    Ešte mám otázočku, po nanesení farby, treba farbu niecim fixovat? Aby som vedela čo všetko objednať.
    Ďakujem krásne za odpoveď
    Slávka

    1. Dobry den Slavka, farba Chalk Paint uplne bez problemov drzi aj na lakovanom povrchu. Ak je ten lak skutocne ozaj hladky, tak staci iba smirglom mierne zdrsnit, urcite nie je potrbne davat dole cely povodny nater. Potom staci rovno malovat (1-2 natery podla tmavosti podkladu a podla zvoleneho odtiena). Farbu zafixujte voskom (clear soft wax) a ak chcete dodat nabytku nadych „staroby“, pridajte trochu tmaveho vosku (dark soft wax). Navody ako voskovat najdete na nasej stranke. Priblizna vydatnost farby je 13m2/1liter/1nater, zalezi aj od podkladu, zvolenej techniky, savosti a pod. Netreba sa toho bat, s tymito farbami je to naozaj jednoduche:) Eva

      1. Dobrý deň,

        🙂 áno. myslela som to tak. Chcem zmeniť farbu nábytku, ale v zásade nie je poškodený. Starý náter je len na pár miestach olúpaný. Tam predpokladám, že by som ho trochu vyšmirgľovala a ostatné teda môžem nechať tak? Pozerala som aj Vaše farby. Takže ako píšete, môžem ich priamo použiť na náter. Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Asi sa ozvem potom kvôli farbám emailom. Pekný deň prajem.

    1. Dobrý večer,
      z našich skúsenosti sa najviac osvedčilo vystriekať nábytok silným prúdom vody, aby sme ho zbavili hrubšej nečistoty, potom umyť teplou vodou do ktorej primiešate trochu prípravku na umývanie riadu a ocot. Po úplnom vyschnutí je dobré takýto nábytok celý natrieť šelakovou politúrou (vytvorí pevnú veľmi tvrdú ale tenučkú vrstvu), ktorá to zakonzervuje. Bohužiaľ sa nedá zaručiť, či to úplne pomôže. Nie vždy to zafunguje na sto percent.

        1. Myslím, že by ste mohli použiť aj savo, nemalo by ublížiť, ale nemáme to odskúšané. Treba ho potom ale poriadne umyť, aby nevybielilo farbu. Šelak sa dá kúpiť aj cez internet, v štandardných veľkých predajniach farieb ho nemávajú. My kupujeme tu http://vad.sk/selaky/142-selakova-politura-svetla-250-ml.html Ten šelak dobre kryje aj mastné fľaky, ktoré inak stále presvitajú a prechádzajú cez finálny náter.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code