V našej ponuke nájdete dva druhy farieb na nábytok od Annie Sloan. Kriedovú farbu Chalk Paint™ a saténovú farbu Satin Paint. Často sa preto stretávame s otázkou, ktorú z nich si mám vybrať a podľa čoho? Medzi týmito farbami je samozrejme rozdiel, ktorý vám ďalej vysvetlíme.
1. Aký druh povrchovej úpravy chcete dosiahnuť?
Tieto dve farby poskytnú vo finále rôzne povrchy.
Kriedová farba Chalk Paint™ vytvára jemne zamatový matný povrch. Výhodou je, že kriedovú farbu môžete použiť na na rôzne povrchy bez základného náteru. Použiť môžete širokú škálu rôznych techník maľovania. Môžete dosiahnuť hladký alebo aj rustikálnejší, textúrovaný povrch, záleží od spôsobu maľovania a použitého štetca. Kriedové farby sa najčastejšie používajú práve na dosiahnutie menej dokonalého rustikálneho povrchu. Práve túto techniku najčastejšie používa samotná Annie Sloan. Túto farbu ponúkame v 43 odtieňoch.
Satin Paint je naopak určená na dosiahnutie hladkého jednoliateho povrchu, ktorý má mierny lesk. Keďže ide o samonivelačnú farbu, určenú špeciálne na dosiahnutie hladkého povrchu, obsahuje zložky, ktoré zabezpečia, že stopy po štetci budú menej viditeľné. Táto farba preto nie je vhodná pre dekoračné techniky ako je napr. patinovanie, prebrusovanie a vintage vzhľad. Paleta odtieňov vychádza z palety farien na stenu Wall a ponúka v súčasnosti 14 prevažne neutrálnych odtieňov.
2. Aký nábytok maľujete?
Pre nábytkovú bonanzu, drevený kredenc, komodu alebo starý nábytok z masívneho dreva niet pochýb, že správnou voľbou bude páve kriedová farba Chalk Paint™. Tieto staré, klasické kúsky nevyzerajú tak dobre s moderným vzhľadom, ktorý Satin Paint ponúka.
Na modernom kúsku s čistými líniami (alebo retro kúsku) však môže byť Satin Paint práve to, čo hľadáte.
3. Radi maľujete a ste kreatívni?
Kriedová farba Chalk Paint™ je ideálna na vytvorenie rustikálneho, ošúchaného povrchu jednoduchým a rýchlym spôsobom. Pomocou úplne voľnej techniky maľovania môžete vytvoriť unikátny vzhľad. Môžete použiť aj techniku ombré (prechod farieb), môžete použiť dve farby na seba a prebrúsiť ich, aby ste získali odvážnejší vzhľad, môžete použiť šablónu alebo dokonca použiť farbu ako lazúru (viac nariedenú vodou). Viete však maľovať aj na „hladko“ ak použijete mäkší štetec a na záver jemným ťahom náter zahladíte.
Na druhej strane Satin Paint je na jednoduché hľadké maľovanie správna voľba.
4. Príprava povrchu pre maľovaním
Pri použití kriedovej farby Chalk Paint™ nemusíte povrch pred maľovaním vôbec brúsiť. Stačí povrch dobre očistiť a umyť. To platí pre takmer akýkoľvek povrch, ale existujú samozrejme výnimky:
- ak sa pôvodný náter už olupuje, je nevyhnutné problémové miesta obrúsiť
- ak je nábytok nasiahnutý mastnotou, veľmi špinavý, starý a nie je šanca vyčistiť ho saponátom, tak povrch pred maľovaním určite obrúste
- v prípade maľovania veľmi lesklých povrchov (fóliované povrchy, vysoko leštený lakovaný nábytok, umelé hmoty a pod.), keď sa štetec po povrchu kĺže a farbu sa vám nedarí dobre nanášať, môžete priľnavosti pomôcť brúsnym papierom
So Satin Paint je to však trochu inak.
Pre neošetrené drevené povrchy alebo drevené povrchy, ktoré boli predtým natreté lakom, voskom atď., sa odporúča prebrúsenie brúsnym papierom na zvýšenie priľnavosti. Potom dôkladné očistenie. Pre laminované povrchy by brúsenie nemalo zmysel, vtedy je potrebné použiť podkladový náter
5. Použitie základného náteru
Kriedová farba Chalk Paint použitie základného náteru nevyžaduje. Je veľmi priľnavá a chytá takmer na všetky povrchy vrátane laminátu, fóliovaných vecí, kovu, stien, betónu, keramiky, látok a samozrejme dreva. Pri maľovaní hladkých povrchov môžete prvú vrstvu farby nariediť a po nanesení nechať poriadne vyschnúť pri izbovej teplote. Pri nanášaní ďalšej vrstvy treba dať pozor, aby ste prvú vrstvu nestrhli dole. Samozrejme aj pri kriedovej farbe pomôže ľahké narušenie veľmi hladkého povrchu brusným papierom. Použiť môžete aj základný náter, nie je to ale nutné, priamo náter zriedenou farbou je sám o sebe dobrým podkladovým náterom.
V prípade použitie Saténovej farby je to ale inak.
- na neošetrený drevený povrch, alebo drevený povrch ošetrený lakom alebo voskom stačí povrch prebrúsiť. Ak sa vám brúsiť ale nechce, môžete tento krok nahradiť použitím základného náteru.
- na laminovaný alebo fóliovaný povrch je potrebné naniesť vrstvu základného náteru. Použite iba vodou riediteľný základný náter (primer)
- na kovové povrchy odporúčame pred maľovaním použiť vodou riediteľný základný náter na kov
6. Koľko vrstiev budem potrebovať?
Pri použití kriedovej farby Chalk Paint budete potrebovať väčšinou 2 vrstvy farby. V prípade premaľovania veľmi tmavých povrchov na bielu to môžu byť aj 3 vrstvy. Kriedová farba je hustá, obsahuje veľmi výdatné pigmenty a má veľmi dobré krycie schopnosti.
Saténová farba je redšia a počítajte vždy minimálne s 2 až 3 nátermi. Pri maľovaní tmavých povrchov svetlými odtieňmi to môžu byť aj 4 vrstvy. Lepšiemu krytiu môžete pomôcť aj nanesením základného náteru.
7. Fixovanie farby
Toto je asi najväčší rozdiel medzi kriedovou a saténovou farbou.
Kriedovú farbu Chalk Paint je potrebné po uschnutí poslednej vrstvy zafixovať pomocou vosku alebo v prípade vysoko namáhaných povrchov (podlaha, kuchynská linka, vrchná doska stola) pomocou laku.
Saténová farba obsahuje lakovú zložku už priamo v sebe takže po poslednom nátere je hotovo. Satin paint bola navyše vyvinutá na povrchy, kde sa vyžaduje vyššia odolnosť ako napr. okná, dvere alebo parapety. V prípade požiadavky na extra odolnosť, môžete povrch ešte prelakovať lakom, nie je to však nevyhnutné.
NÁŠ TIP NA ZÁVER: veľmi dobré skúsenosti máme aj s použitím oboch typov farby spolu, najmä ak chceme dosiahnuť krásny hladký povrch, nechce sa nám brúsiť pôvodný podklad a sme leniví na záver voskovať, či lakovať:).
Ak máme hladší povrch a nechce sa nám ho brúsiť, tak ako prvú vrstvu používame kriedovú farbu, ktorá zabepečí, že náter bude dobre držať. A potom už ďalšie vrstvy maľujeme so saténovou farbou, ktorá sa krásne rozlieva do hladkého povrchu bez viditeľných ťahov štetca. Keďže obsahuje aj lakovú zložku, ktorá zabezpečí perfektnú odolnosť, nemusíme už na záver voskovať alebo lakovať:) Tak to máme 2v1.