Pred niekoľkými rokmi som riešil spôsob, ako zapnúť kúrenie na chalupe na diaľku. V tej dobe (rok 2014) som tam nemal ešte internetové pripojenie a ponuka zariadení na diaľkové ovládanie bola ešte v plienkach. Vtedy som sa rozhodol pre GSM spínač, ktorý v kombinácii so stykačmi spínal dva zásuvkové obvody, do ktorých boli napojené klasické elektrické konvektory (elektrické radiátory). Spôsob zapojenia a prevádzky som popísal v článku SMS ovládanie kúrenia.
Teraz už mám na chalupe stabilné pripojenie na internet a možností jednotlivých zariadení sa tiež posunuli vpred. Po troche hľadania som objavil elektrické konvektory Adax Neo Wifi a termostat k podlahovému vykurovaniu TFT Wifi (výrobca Fenix).
ADAX Neo Wifi
Dizajnovo ide o veľmi podarený výrobok, ktorý do interiéru zapadol veľmi dobre. Predávajú sa v dvoch výškach 327 alebo 208 mm. Ja mám tie vyššie, označené ako H. Má veľmi úspornú vidlicu a dá sa preto namontovať aj cez zástrčku. V tom prípade kábel nie je vôbec vidno. Prívod kábla je na pravej strane spotrebiča. Radiátor sa dodáva aj s úchytom na stenu. Pripojenie na wifi je jednoduché a zafungovalo na prvýkrát. Ja som montoval modely, ktoré majú kombináciu Wifi a Bluetooth a ich spárovanie s mobilnou aplikáciou preto prebehlo bez problémov. Wifi modul ale podporuje iba 2.4 MHz sieť, preto ak máte duálny router (2.4 a 5 MHz) treba 5 MHz počas pripájania jednotlivých radiátorov deaktivovať. Inštalácia, spustenie a nastavenie aplikácie bolo jednoduché.
Ovládanie aplikácie je intuitívne, radiátory viete umiestniť do jednotlivých miestostí a ovládať buď manuálne nastavením teploty alebo nastaviť program – tri fázy počas dňa prítomnosť, mimo domu a spánok. Aplikácia funguje svižne a dáta sa aktualizujú rýchlo.
Momentálne mám na chalupe 4 radiátory ADAX Neo Wifi s výkonom 2000 W, som zvedavý po prvej sezóne, ako to bude fungovať. Jeden radiátor používam už pol roka, zvyšné tri som dokúpil cca. pred mesiacom. Radiátory navyše aj merajú spotrebu, takže máte aspoň približný prehľad o nákladadoch. Môj odhad je, že keď to budem používať hlavne na temperovanie a rozbeh pred príchodom, tak sa dostanem so zálohovými platbami za elektrinu na cca. 120 – 150 EUR mesačne. Samozrejme za predpokladu, že keď bude väčšia zima tak prikúrim aj v peciach drevom.
Termostat TFT Wifi
V kúpelni a na chodbe mám elektrické podlahové kúrenie. Kúpelňa 150 W a chodba 300 W. Na ovládanie som doteraz používal obyčajné programovateľné termostaty. Teraz som ich vymenil za Wifi modely od Fenixu. Pripojenie termostatov do aplikácie je trocha zložitejšie a vyžaduje si viac skúseností a pokusov. Takisto treba deativovať 5 MHz wifi sieť ak takú máte. (Po pripojení zariadení ju môžete znova spustiť a všetko už bude fungovať, platí aj pre radiátory). Nižšie pár obrázkov termostatu a aplikácie. Tie vykurovacie vlnovky signalizijú, či podlaha aktuálne kúri ( červená farba) alebo nie (čierna farba).
Zo spôsobu ovládania som si vybral kombináciu sonda plus okolie. Vtedy termostat vykurovanie vypne ak sa dosiahne požadovaná teplota okolia (vzduchu) alebo keď podlaha dosiahne maximálnu povolenú teplotu (firemné nastavenie 27 stupňov).
Aplikácia je ale trocha ťažkopádna a niekedy trvá dlho, kým sa hodnoty načítajú. Ale po pár pokusoch sa mi to zatiaľ vždy podarilo. Ovládanie takisto môžete nechať v režime manuál alebo si môžete nastaviť program s minimálne 5 pásmami. Momentálne používam 2 tieto termostaty. Prvý už asi pol roka, druhý som dokúpil cca. pred mesiacom. Zatiaľ v globále spokojnosť.
Smart riešenia
Samozrejme na trhu nájdete aj komplexnejšie riešenie domácej automatizácie ako napr. slovenská firma Taphome. Vyžadujú si ale viac stavebných úprav a kabeláže, takže je ideálne na to myslieť už pri rekonštrukcii či samostnej stavbe. Pre mňa momentálne vyšlo ako najjednoduchšie a hneď funkčné riešenie použitie wifi radiátorov a wifi termostatov. Podelím sa o skúsenosti po tejto sezóne 🙂
(prečítané 1742 krát)
Dobrý deň,
tie elektrické konvektory Adax Neo Wifi je potrebné zapnúť po zapojení do siete?
Čo sa stane, ak máte výpadok prúdu. Čo sa zapnú následne po nahodení prúdu.
Viete ich potom ovládať cez WIFI na diaľku?
Ďakujem
Dobrý deň, konvektor má na boku tlačidlový vypínač, takže po zapojení do siete je ešte potrebné vypínač zapnúť. Keď vypadne elektrina tak by po nabehnutí mali konvektory pokračovať v poslednom nastavení. Každopádne mám už skúsenosť s reálnym výpadkom (cca. pred týždňom). 3 zo 4 konvektorov sa po výpadku normálne pripojili na WIFI a dali sa ovládať cez aplikáciu. Jeden sa nepripojil a ostal v stave OFF (v tom stave bol aj pred výpadkom), aplikácia ho vyhodnotila ako offline a nedal sa ovládať. Takže to určite nebude 100% a podľa mňa sa to v prípade WIFI ani 100% spraviť nedá, muselo by to byť pripojené na internet káblom. Zatiaľ som nezistil, či sa pokúsi pripojiť na WIFI po čase znova a neviem ani aký dlhý bol výpadok. Ja som ho potom len vypínačom vypol na 10 sekúnd, následne zapol a hneď sa pripojil na WIFI.